Kołym na gruba

Czyli kołami w dół na -320m

Przez wiele, wiele lat mojego życia słuchając opowieści o górnictwie zastanawiałem się jak tam na dole to wszystko tak naprawdę wygląda? A że pochodzę z rodziny górniczej to też na każdej rodzinnej biesiadzie takich opowieści nie brakowało, dlatego też moja ciekawość rosła.
Kiedy to Tata i wujkowie "poszli" na emerytury to temat niejako ucichł a ciekawość przygasła, do czasu...
Kiedy to podczas jednej z nocnych rozmów z moją Marysią tak jakoś zeszłe na temat zabytkowej kopalni Guido. Narodził się pomysł by pojechać i zwiedzić tą kopalnie. Z racji tego, że jestem osobą słabo chodzącą to taka wycieczka bez wózka była niemożliwa. Zawsze jednak brakowało czasu, motywacji aby ten pomysł zrealizować...

Kiedy to jakiś miesiąc temu przeczytałem na Facebook-u post o tym że grupa Wycieczki Rowerowe Śląsk oraz IKRA-RYBNIK organizują wyjazd do Guido to postanowiłem tak zupełnie lajtowo napisać do kumpla: "czy dało by pojechać z wami?" Łukasz na to odpowiedział: "daj mi kilka dni bym mógł posprawdzać warunki techniczne". Po kilku dniach a było to w okolicach moich urodzin dostałem telefon: "Mariusz jedziemy".

Będąc na miejscy i właściwie czekając już na zjazd pojawiła się obawa ze strony obsługi, czy ten rower wejdzie do szoli? Obawa została bardzo szybko rozwiana a rower został dodatkowo zabezpieczony na czas zjazdu i w taki oto sposób znalazłem się na poziomie -320 metrów.
Tuż po wyjściu z szoli zastał mnie dość przerażający widok wiszącego konia i do tego dosyć mroczna historia o katorżniczej pracy koni w kopalniach. O ile wiszący koń okazał się atrapą to historia pracy koni była prawdziwa. Idąc a właściwe jadąc chodnikami kopalnianymi poznawaliśmy maszyny, urządzenia, technologie pracy wydobywczej węgla kamiennego. Większość z maszyn jakie widzieliśmy było nam prezentowanych w ruchu, czyli w kurzu, pyle i w niesamowitym hałasie.

To czego doświadczyłem podczas tego wyjazdy sprawiło, że nabrałem jeszcze większego szacunku do górniczej pracy.

Fot. Łukasz Wawrziczek
Data publikacji: 22-12-2016

Współpraca i reklama

W tym miejscu znajdują się banery do instytucji, firm, Osób prywatnych, które mnie w taki czy inny sposób wspierają...

Jeśli chcesz dołączyć do tego działu, to daj znać, napisz do mnie :) Kontakt